Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vznik

Na přelomu 50. a 60. let se surfaři z kalifornie rozhodli že udělají něco nového. Začali na dřevěná prkna montovat kolečka a sjížděli z kopce. Potom se začali učit další triky jako je ježdění na jedné nápravě apod. V polovině sedmdesátých let začínali i k nám pronikat zprávy o skateboardingu, sportu, který zachvátil Ameriku a šíří se i do Evropy. První nadšenci u nás si začali vyrábět své první skaty z dřevěných desek a koleček z bruslí. Už v roce 1978 se konají první závody v Praze a v Karlových Varech. Vytvořily se vlastní pravidla. Slalom speciál, slalom obří, skok daleký a vysoký. Lidé podomácku vyrábějí stále kvalitnější a kvalitnější prkna, desky z laminátů, podvozky odlévané do pískových forem, jen kolečka musí být originální, proto je jejich cena vysoká.

 

Skateboarding v České Republice

U nás se začal rozvíjet až v devadesátých letech. Mezi naše hlavní skateboardisty patří Petr Horvát a Tomáš Vintr v posledních letech se prosazuje Arnošt Ceral. český skateboarding je často spojen se slovenským existují i každoroční závody kde soutěží tým z ČR proti týmu ze SR. Narozdíl od americké skateboardové velmoci se u nás téměř nejezdí na vertikálních rampách, je to hlavně kvůli tomu že u nás téměř žádné nejsou a je tu velmi malé členské zázemí kteří se tomu věnují. Ale za to úspěchy ve street stylu jsou úctihodné. V posledních letech se češi dokázali umístit na hodně evropských i celosvětových závodů do předních pozic. Naše nejznámější lokace jsou Skatepark Štvanice, Stalinův pomník(stalin) a skatepark Pardubice. Na Stalina se zavítá každoročně tisíce jezdců z celého světa.

 

Zajímavosti

  • Světový rekord ve ollie drží Danny Wainwright, který olliečkem překonal 113 cm. Pro srovnání český rekord je 101 cm pokořil ho Adam Pelc.
  • Skateboard se používá i v armádě. K manévrování uvnitř budov s cílem odhalení drátů které by mohly spustit pasti. 9. července roku 2009 Danny way přeskočil velkou čínskou. Nejdříve tuto překážku pokořil Olliečkem a poté udělal BS 360 Ollie

logo


stáhnout mp3